Що покласти до ланчбокса на перекус
Перекус — це невеличкий прийом їжі, лише щоб втамувати голод перед обідом чи вечерею. Гарним варіантом для перекусу є сендвіч! Готується він дуже просто: на скибочку цільнозернового хліба кладеться щось білкове (м’ясо, сир, яйце), додаються тонко нарізані овочі, зелень, потім все це накривається другою скибочкою хліба. Щоб сендвіч не розпадався, можеш «скріпити» його зубочисткою або помісти у спеціальний бутербродний пакет. А якщо начинку для сендвіча загорнеш у лаваш — отримаєш смачні роли.
Солодощі на перекус брати не варто — вони втамовують голод ненадовго та містять недостатньо поживних речовин.
Також не забувай брати з собою пляшечку з водою.
Джерело: https://znaimo.gov.ua/shcho-poklasty-do-lanchboksa-na-perekus
10 українських суперфудів
Вживайте з задоволенням: 10 українських суперфудів, на які варто звернути увагу
Поняття «суперфуди» зʼявилось не так давно, хоча ці продукти люди вживають протягом тривалого часу. Це вдалий маркетинговий хід, щоб швидше і дорожче продати той чи інший продукт, так би мовити, в новій обгортці. Під «суперфудами» розуміють високу концентрацію корисних речовин на невеликий об’єм продукту. Виявляється, що серед доступних нам продуктів є чимало таких. І найбільшу користь можна знайти в тих, які знайомі нам ще з дитинства.
Насіння льону
Насіння льону є джерелом корисних для серця жирних кислот Омега-3. Окрім захисту від серцевих хвороб, вони мають протизапальні властивості. До того ж насіння льону містить два типи клітковини — розчинну та нерозчинну. Вони ферментуються бактеріями у кишківнику, що підтримує його здоров’я та покращує роботу. Насіння льону часто додають до випічки та хліба або виробляють олію. Все це варте споживання у раціоні. Щоб насіння льону краще засвоювалось, подрібнюйте або перемелюйте його у блендері.
Буряк
Буряк містить пігменти беталаїни, які мають ряд протизапальних властивостей та виражений антиоксидантний ефект. Буряк також є хорошим джерелом клітковини, яка сприяє здоровому травленню та знижує ризик хронічних захворювань кишківника. Його можна вживати в перших стравах, салатах в сирому вигляді, або відварювати. Слід зауважити, що окрім самих коренів, корисно вживати й листя буряка.
Гарбуз
Гарбуз містить лютеїн та зеаксантин, які запобігають розвитку катаракти. Одна порція гарбуза (приблизно 125 г) – це 100% рекомендованої для дорослих добової норми вітаміну А. Ще гарбуз містить вітаміни С, Е, залізо та фолієву кислоту. З цього овочу можна вживати все, крім шкірки. М’якуш і насіння використовують у багатьох рецептах – від закусок до десертів. Гарбуз коштує відносно дешево і прекрасно зберігає свої корисні властивості аж до пізньої весни.
Яблуко
У англійців є навіть прислів’я, присвячене корисним властивостям цього фрукту: “An apple a day keeps the doctor away”, що перекладається як «Хто яблуко в день з’їдає, той у лікаря не буває». І це дійсно так, бо яблука є хорошим джерелом антиоксидантів, клітковини, води, вітаміну С, калію. Також ці фрукти містять багато дубильних речовин, органічних кислот та пектину. Останній запобігає різким коливанням рівня цукру в крові. Надзвичайно корисна у яблуках шкірка, тож якщо хочете отримати максимум вітамінів, не чистіть яблука, а просто добре помийте їх перед вживанням.
Груша
Груші, особливо з червоною шкіркою, містять каротиноїди, флавоноїди та антоціани. Це рослинні сполуки, які мають ряд переваг для здоров’я та діють як антиоксиданти. Також груші багаті клітковиною та відносно низькокалорійні, при тому, що солодкі на смак. Окрім того, що грушу можна просто з’їсти, її додають до салатів, випічки або запікають в духовці як десерт. Більшість сортів груш дуже добре зберігаються, не втрачаючи своїх корисних властивостей.
Обліпиха
Ягоди обліпихи — чудове джерело каротиноїдів, що запобігають проблемам з зором. З цієї рослини виготовляють вкрай корисну олію, в якій є ненасичені жири, антиоксиданти, вітамін Е і К. Обліпиху можна перетерти на пюре та заморозити, а згодом додавати у чай.
Журавлина
Журавлина багата антиоксидантами та вітаміном С і має протизапальні властивості. Ягоди журавлини досить кислі на смак, проте бажано вживати їх без попереднього вимочування в цукровому сиропі. Готуйте журавлину у вигляді соусу, додавайте у випічку та запіканки.
Листова зелень
Молода цибуля, шпинат, петрушка, різні салати та рукола – вся ця їстівна зелень багата на фолієву кислоту, вітамін К, що бере участь у кровотворенні та згортанні крові, а також каротиноїди – антиоксиданти. Листову зелень бажано вживати щодня і без попередньої термічної обробки, щоб максимально зберегти корисні властивості.
Квашені продукти
Пробіотики, вироблені під час бродіння, можуть відновити баланс дружніх бактерій в кишківнику та полегшити проблеми з травленням. Крім того, такі ферментовані продукти багаті вітаміном С, залізом та цинком, сприяють зміцненню імунної системи. У використанні методу ферментації українцям немає рівних – ми заквашуємо капусту, огірки, томати, та навіть яблука і кавуни. Тому дбайте про те, щоб квашені продукти були представлені у вашому раціоні.
Ягоди темного кольору
Ягоди, які мають темний пігмент – чорниці, смородина, лохина – чи не найкраще джерело антиоксидантів. Їхні властивості здатні зміцнювати імунну систему, знижувати рівень «поганого» холестерину в крові та допомагають нормалізувати обмін речовин й органів травлення. Використання ягід у кулінарних стравах не має меж. Додавайте їх у салати, випічку, чаї. Щоб зберегти корисні властивості ягід поза сезоном, їх можна засушити, заморозити перетертими чи цілими.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.
Джерело: http://surl.li/bbnhkh
Здорові варіанти для пізнього перекусу
Як задовольнити нічний голод, не наражаючись на порушення сну та додаткові проблеми з обміном речовин і депонуванням жиру? Це досить складне питання, але існують прийнятні варіанти відповіді на нього.
Для людей, що мають проблеми з травленням, наприклад, шлунково-стравохідний рефлюкс, або для тих, хто намагається контролювати свою вагу, найкраще обирати легкі варіанти перекусів.
Уникайте стимуляторів метаболізму, як цукор і кофеїн. Краще включіть продукти з такими поживними речовинами, як триптофан, магній і вітаміни групи В, які сприятимуть фізіологічному сну та відновленню організму.
До гарних опцій пізніх перекусів належать:
ЙОГУРТ З ЯГОДАМИ
Ввечері ми відчуваємо тягу до цукру, але цукор вивільняє енергію, яка не дає швидко заснути. Розумним рішенням може бути натуральний йогурт із замороженими ягодами. Поєднання клітковини з ягід і білка в йогурті допомагає уповільнити вивільнення цукру, запобігаючи сплеску енергії. Йогурт також містить кальцій, який, як показали дослідження, покращує сон, оскільки він необхідний для виробництва в організмі гормону сну мелатоніну.
ДОМАШНЄ БАНАНОВЕ МОРОЗИВО
Цю смачну та поживну страву дуже легко зробити. Розрізати банан на шматочки, заморозити його (принаймні годину), далі збити з молоком до кремової текстури. Зверху можна посипати мигдалем. Банан і молоко забезпечують триптофан для підтримки вироблення організмом гормону сну, а й без додаткового цукру й жиру це набагато корисніший варіант морозива.
МИГДАЛЬНЕ МАСЛО
Мигдаль багатий корисними жирами, вітаміном Е та магнієм. Якщо ви не можете заснути, їжте багато продуктів, багатих магнієм. Цей мінерал не тільки допомагає перетворювати амінокислоту триптофан в гормон сну мелатонін, а й вивільняє ГАМК — нейромедіатор, який сприяє заспокоєнню нервової системи. Спробуйте трохи мигдального масла, намазаного на шматочок цільнозернового тосту або скибочку яблука.
СМУЗІ З ЧОРНИЦІ ТА БАНАНУ
Після тренувань для відновлення м’язів особливо корисно їсти страви, багаті на білок. Для оригінального та поживного смузі можна змішати банани, свіжі чи заморожені ягоди чорниці, нетвердий тофу та воду. Тофу та банан забезпечують триптофан, необхідний для вироблення серотоніну та мелатоніну, гормону сну.
НАСІННЯ ЗІ СПЕЦІЯМИ
Насіння є здоровим перекусом в будь-який час доби, але перед сном воно має додаткові переваги. Гарбузове насіння багате триптофаном та магнієм. Насіння соняшнику містить кальцій, який підтримує вироблення гормону сну. Для пікантного смаку до суміші насіння можна додати прянощі, наприклад китайську приправу «5 спецій» (бодян, гвоздика, кориця, сичуанський перець і насіння фенхелю).
СОУС З ЕДАМАМЕ
Соєві боби едамаме є чудовим низькокалорійним джерелом білка, який постачає досить багато триптофану. З них можна приготувати поживний та смачний соус. Для цього боби потрібно відварити, остудити, після чого змішати з йогуртом, соком лайма, подрібненим перцем чилі та часником до однорідної маси. До соусу найкраще підходять овочі: нарізана навпіл редиска, палички моркви, селери та перцю. Така багата на клітковину закуска наситить, не залишаючи відчуття важкості.
ЯЄШНЯ ЗІ ШПИНАТОМ
Завдяки білку організм отримує дозу триптофану, який підтримує сон. А шпинат містить кальцій, цинк і клітковину. Ще один легкий варіант — відварені яйця зі приготованою на пару спаржею.
Олег Швець
Лікар-терапевт, лікар-гастроентеролог, лікар-дієтолог, Президент ВГО «Асоціація дієтологів України».
Джерело: https://znaimo.gov.ua/zdorovi-varianty-dlia-piznoho-perekusu
ТОП продуктів для підтримки розумових функцій у дітей
Здорове збалансоване харчування є одним з визначальних факторів для всіх аспектів здоров’я, включаючи ріст і функціонування мозку.
Швидке збільшення мозку відбувається протягом перших двох років життя дитини. До 2 років її мозок досягає 80% ваги мозку дорослої людини. Він продовжує розвиватися в підлітковому віці, особливо в префронтальній корі. Ця область мозку пов’язана з плануванням, пам’яттю, прийняттям рішень та іншими оперативними функціями.
Усі поживні речовини важливі для нормальної роботи мозку. Проте дослідження показали, що продукти з певними компонентами найліпше підтримують розвиток мозку та покращують когнітивні функції в дитинстві та підлітковому віці.
ЯЙЦЯ
Багаті поживними речовинами, які є критично важливими для розвитку мозку та когнітивних функцій, включаючи холін, вітамін B12, білок і селен.
Огляд 54 досліджень 2020 року продемонстрував, що високий вміст холіну у харчуванні дитини впродовж перших 1000 днів життя підтримує розвиток мозку, захищає від пошкодження нервові клітини і поліпшує когнітивні функції. Два цілих яйця забезпечують 294 грами холіну, який покриває 100% потреби для дітей віком 1–8 років і понад 75% потреб дітей і підлітків віком 9–13 років.
Крім того, меню із включенням яєць та інші здорових продуктів, як бобові та фрукти, забезпечує вищі показники IQ порівняно з моделями харчування з високим вмістом солодощів, як печиво та цукерки.
ЯГОДИ
Насичені антоціанами, корисними для здоров’я мозку. Ці рослинні сполуки сприяють оптимальному кровообігу в мозку, забезпечують протизапальну дію та сприяють виробленню нових нервових клітин і експресії певних білків. Зокрема, нейротрофічного фактору мозку (BDNF), який стимулює ріст і розвиток нейронів.
Результати досліджень демонструють, що споживання ягід позитивно впливає на когнітивні функції дітей. До прикладу, діти 7–10 років, які вживали 200 грамів чорничного напою з високим вмістом флавоноїдів, показали значно кращі результати в тесті на запам’ятовування слів, ніж ті, хто пив контрольний напій. Низьке споживання ягід, а також інших фруктів і овочів, пов’язують із погіршенням когнітивних функцій у дітей віком 6–8 років. А високе — з кращою академічною успішністю.
МОРЕПРОДУКТИ
Є чудовим джерелом багатьох поживних речовин, включаючи Омега-3 жирні кислоти, йод і цинк.
Цинк потрібен організму для створення та розвитку нервових клітин, тоді як омега-3 жири — для нормальної роботи мозку. Йод необхідний для виробництва гормонів щитовидної залози, які відіграють важливу роль у розвитку мозку.
Багато досліджень пов’язують споживання морепродуктів із покращенням когнітивних функцій у дітей та підлітків, а споживання риби — з вищим рівнем IQ і покращенням успішності дітей у школі. Водночас низький рівень Омега-3 у крові може негативно вплинути на їхні когнітивні функції.
Дослідники звертають увагу, що деякі види риби та морепродуктів можуть містити ртуть. З цієї причини краще пропонувати дитині морепродукти з низьким вмістом ртуті, зокрема молюски, креветки, лосось, форель і оселедець.
ЗЕЛЕНІ ЛИСТОВІ ОВОЧІ
Шпинат, капуста та салат містять сполуки, що захищають мозок, включаючи фолієву кислоту, флавоноїди, каротиноїди та вітаміни Е та К1.
Як показало дослідження, діти, які споживали достатню кількість фолієвої кислоти, мали кращі когнітивні показники у порівнянні з тими, хто споживав її недостатньо. Важливу роль відіграють й каротиноїди, такі як лютеїн і зеаксантин, що є в листовій зелені. Вони накопичуються в сітківці ока, а їх кількість вимірюється таким показником, як оптична щільність макулярного пігменту (MPOD). За результатами досліджень, MPOD позитивно впливає на когнітивні функції у дітей.
КАКАО
Какао та какао-продукти є одними з найбільш концентрованих джерел флавоноїдних антиоксидантів, як катехін та епікатехін. Ці сполуки мають протизапальні та захисні властивості.
Флавоноїди посилюють приплив крові до мозку та покращують візуальну обробку інформації. Дослідження показали, що вони покращують ефективність виконання певних когнітивних завдань й у дорослих. Згідно з висновками огляду 11 досліджень, як короткострокове, так і тривале споживання какао сприяє розвитку когнітивних функцій у дітей і молоді. Дослідники припускають, що споживання какао покращує когнітивну продуктивність у завданнях, пов’язаних із вербальним навчанням і пам’яттю.
АПЕЛЬСИНИ
Містять флавоноїди, зокрема гесперидин і нарірутин. Як свідчать дослідження, вживання багатих на флавоноїди продуктів і напоїв, таких як апельсини та апельсиновий сік, посилює нервову активність і приплив крові до мозку, що підвищує когнітивні функції.
Апельсини також містять вітамін С, що необхідний для правильного розвитку мозку, вироблення нейромедіаторів тощо. Дослідження, проведені серед дорослих, говорять про те, що оптимальний рівень вітаміну С у крові пов’язаний із кращою ефективністю завдань, які потребують концентрації уваги, запам’ятовування, швидкості прийняття рішень і розпізнавання.
ЙОГУРТ
Кисломолочні продукти, такі як йогурт, є хорошим джерелом йоду, мікроелемента, потрібного для розвитку мозку та когнітивних функцій. Діти, які споживають недостатню кількість йоду, частіше страждають від когнітивних розладів. Дефіцит йоду частіше зустрічається у вагітних жінок і дітей, особливо при недостатньому та незбалансованому харчуванні.
Також йогурти багаті іншими поживними речовинами, які важливі для функціонування мозку, включаючи білок, цинк, B12 і селен.
Щоб підтримувати рівень енергії та роботу мозку впродовж дня дітям потрібен збалансований сніданок. Гарним варіантом є несолодкий йогурт з додаванням ягід, граноли, какао-крупки та гарбузового насіння.
ПРОДУКТИ, БАГАТІ ЗАЛІЗОМ
Дефіцит заліза є досить поширеним серед дітей. Низький рівень цього мінералу негативно впливає на їхній розумовий розвиток і успішність. Дефіцит заліза також асоціюється з синдромом дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ). Діти віком до 7 років вважаються групою ризику розвитку дефіциту заліза.
Щоб запобігти цьому, варто додати до щоденного меню продукти, багаті залізом. До них належать червоне м’ясо, птиця, морепродукти, квасоля та шпинат. Організм краще засвоює гемове залізо, яке міститься в їжі тваринного походження, ніж негемове залізо з продуктів рослинного походження. В харчуванні дитини в ідеалі має бути суміш джерел як гемового, так і негемового заліза.
Додавання джерел вітаміну С до продуктів, багатих яку гемовим так і негемовим залізом, покращує його засвоєння. Наприклад, до салату зі шпинату можна додати лимонний сік.
ГОРІХИ ТА НАСІННЯ
Містять вітамін Е, цинк, фолієву кислоту, залізо та білок. Вживання горіхів допомагає краще збалансувати харчування дітей і збільшити споживання ними основних поживних речовин, таких як здорові жири, білок і клітковина. Вища якість харчування пов’язана з кращою академічною успішністю та когнітивними функціями.
Дослідження за участю 317 дітей показало, що споживання горіхів пов’язане з покращенням результатів тесту модальності символьних цифр (SDMT). SDMT передбачає зіставлення чисел із геометричними фігурами протягом 90 секунд. Науковці використовують цей тест для вимірювання функції мозку. Крім того, горіхи та насіння є універсальними, зручними та улюбленими дітьми продуктами, які підвищують якість поживних речовин у стравах.
КОРИСНІ ДЛЯ МОЗКУ СТРАВИ
Ягідне, горіхове масло та йогуртове парфе. В несолодкий повножирний або знежирений йогурт додати свіжі ягоди, мигдальне або арахісове масло і подрібнені горіхи. Зверху посипати шматочками темного шоколаду.
Смузі. Додавання зелені до фруктових смузі — чудовий спосіб збільшити споживання овочів. В одному смузі можна поєднати декілька корисних для мозку інгредієнтів, зокрема шпинат, апельсин, полуницю та йогурт.
Бутерброд із салатом та сьомгою. Смачний перекус збільшить споживання морепродуктів. Для збалансованого прийому їжі подавайте його з улюбленими дитиною фруктами та овочами.
Яєчні кекси. Булочки з яйцями та овочами є насиченим поживними речовинами сніданком. Також дитину можна залучити до приготування їжі, попросивши її вибрати додаткові інгредієнти.
Фрикадельки з курки та овочів. Смачний білковий варіант для дітей. Подавайте з домашнім соусом з томатів, що містять корисний каротиноїд лікопен.
Важливо пропонувати дитині різноманітну поживну їжу, щоб її раціон був збалансованим і вона споживала оптимальну кількість макро- та мікроелементів. Якщо вам здається, що дитина не отримує достатньо поживних речовин з харчуванням, проконсультуйтеся з педіатром щодо необхідності приймати дієтичні добавки.
Збалансоване харчування має вирішальне значення для загального здоров’я дитини, включаючи здоров’я її мозку. Включення у меню продуктів, перерахованих вище, допоможе забезпечити організм дитини поживними речовинами, необхідними для того, щоб її мозок розвивався та функціонував якнайкраще.
Підготовлено О. Швецем – головою Асоціації дієтологів України
Джерело: https://znaimo.gov.ua/top-produktiv-dlia-pidtrymky-rozumovykh-funktsiy-u-ditey
Їжа підлітків поза межами дому
У підлітковому віці харчування відіграє чи не найважливішу роль для зростаючого організму. Здорове харчування впливає на фізичний та емоційний розвиток підлітка, сприяє підтримці оптимальної ваги та забезпечує необхідними речовинами для функціонування організму.
Зрозуміло, що підлітки часто бувають поза межами дому. Це різноманітні подорожі, шкільні поїздки, дозвілля з друзями чи позашкільні заняття, а далі — університет і взагалі самостійне життя. Тому дуже важливо мати навички здорового вибору у харчуванні.
Пропонуємо корисні поради для підлітків та їхніх батьків, аби з легкістю та користю обирати здорову їжу не лише вдома, а й за його межами.
1. Залучайте дітей до приготування їжі
Заохочуйте дітей готувати здорову їжу разом із вами та регулярно беріть із собою до супермаркету. Це важливі навички, які розвинуть самостійність і допоможуть краще розуміти, з яких компонентів складається здорова їжа та які продукти варто купувати.
2. Важливість спільних обідів
Спільні обіди в родині сприяють формуванню довірливих відносин між підлітком та батьками. Дослідження показують, що діти з сімей, де практикують спільні сімейні трапези, мають здоровішу масу тіла, аніж ті, що їдять окремо. Дитина, яка відчуває підтримку та розуміння в сім’ї, розвиває відповідальніший підхід до вибору їжі.
3. Навчайте формувати здорову тарілку з дитинства
Розвивайте в дітях навички формування збалансованої тарілки. Пояснюйте важливість кожного компоненту, щоб дитина свідомо підходила до свого вибору.
4. Читайте етикетки продуктів та навчайте цьому дітей
Дуже важлива навичка — вміти визначати склад продуктів та обирати ті, що містять менше солі, цукру, нездорових жирів, шкідливих добавок та мають вищу поживну цінність.
5. Обирайте здорові альтернативи
Важливо з дитинства навчити дитину обирати здорову альтернативу. Наприклад, якщо немає курки, то можна обрати яйця або рибу. Якщо не можемо зварити кашу, то купуємо цільнозерновий хліб. Якщо немає горішків, можна перекусити насінням.
6. Навчайте самостійності
Навчіть дитину готувати прості страви, які можна приготувати легко та швидко. Наприклад, омлет з овочами, твердосортові макарони з сиром, помідорами та зеленню. Це дасть змогу приготувати швидкий поживний обід навіть за вашої відсутності.
7. Підтримуйте зацікавленість
Регулярно обговорюйте харчові вподобання вашої дитини та ведіть відкритий діалог про здоровий спосіб життя. Обовʼязково подавайте власний приклад у здорових звичках.
Нижче пропонуємо практичні поради для підлітків, які допоможуть не зійти з курсу здорового харчування і поза стінами дому:
Крок 1. Зосередься на різноманітті
Пам’ятай, що різноманітність — ключ до здорового харчування. Обирай страви та продукти, що містять різні групи поживних речовин: білки, вуглеводи, здорові жири, наповніть раціон овочами та фруктами. Не бійся розширювати своє меню новими незвичними стравами — це допоможе наповнити раціон та зробити харчування цікавим та яскравим.
Крок 2. Споживай достатньо рідини
Підтримуй водний баланс організму, особливо в спекотний період чи під час фізичних навантажень. Саме вода найкраще відновлює баланс вологи в організмі. Завжди май при собі пляшку води та не забувай пити. Уникай цукровмісних напоїв на кшталт соковмісних напоїв, компотів і особливо — солодких газованих напоїв.
Крок 3. Їжа, яку варто споживати обмежено
Будь обережним з продуктами, що багаті на цукор, насичені жири та сіль. Це більша частина фастфуду: чипси, піца, промислові солодощі, ковбасні вироби тощо. Памʼятай, що часто цукор у складі продукту може ховатися під різноманітними «масками» (сироп, мед, фруктовий концентрат тощо), тоді як виробник може заявляти, що цукру в продукті немає. Тож будь свідомим, довіряй своїм знанням.
Крок 4. Роби здоровий вибір
Важливо розуміти, що правильне харчування — це інвестиція у твоє майбутнє.
Тож замість швидкого харчування обирай натуральні продукти, багаті на незамінні поживні речовини.
Намагайся зменшити споживання промисловообробленої їжі, роби акцент на натуральних продуктах. Це може бути салат з куркою та насінням, або ж боул з гречкою, рибою та овочами. А також пропонуємо твоїй увазі кілька здорових перекусів: мікс горішків, свіжі фрукти чи ягоди, цільнозернові хлібці з хумусом чи шматочком сиру, кисломолочний напій без цукру. Замість готових магазинних перекусів, розвивай звичку готувати здорові перекуси вдома.
Крок 5. Усвідомлене харчування
Їж повільно, не поспішаючи. Спробуй відчути смак та консистенцію кожного шматочка. Вчися дослухатися до сигналів свого тіла та корегувати розмір порцій. Усвідомлене вживання їжі допоможе уникнути переїдання та підтримати здорову масу тіла.
Крок 6. Попереднє планування
Якщо плануєш поїздку чи прогулянку, коли обідати доведеться точно поза межами дому, намагайся приготувати їжу заздалегідь, щоб можна було взяти поживний обід з собою в контейнері. Так ти зможеш бути впевненим, що не залишишся голодним та вчасно поїси поживне та смачне.
Шматок запеченого мʼяса, цільнозерновий хліб, бейбі морква з огірком та пара горіхів забезпечать тобі поживний обід поза межами дому.
Збалансоване харчування поза домом може бути смачним і корисним, якщо формувати здорові харчові звички з дитинства. Створюючи усвідомлену стратегію вибору їжі та враховуючи всі підказки, підлітки та їхні батьки зможуть не лише насолоджуватися приємним харчовим досвідом, але й підтримувати тіло здоровим.
Софія Шпак, медична директорка, лікарка-дієтологиня, членкиня «Асоціації здорового харчування дорослих та дітей»
Джерело: https://znaimo.gov.ua/izha-pidlitkiv-poza-mezhamy-domu
Багато вже було сказано і написано про реформу шкільного харчування. Її основна мета – покращення здоров’я дітей і підлітків у найближчій перспективі. Однак, реформа не дасть очікуваного результату, якщо вдома ми будемо продовжувати наминати сардельки з булочками і цукерками та давати дітям нездорову їжу для перекусів у школі.
Для полегшення здорового вибору продуктів, яким повинно знайтися місце у шкільному ланч-боксі. В основі шкільних перекусів мають бути продукти, які надовго дають відчуття ситості. До них належать такі, що містять у своєму складі досить багато білка (хліб, горіхи, твердий сир, яйця тощо).
Бутерброди та сендвічі треба робити з цільнозернового хліба. Варто привчати дитину до нього поступово – спочатку спробуйте приготувати бутерброд з однієї скибочки білого хліба та однієї скибочки цільнозернового чи чорного хліба.